Bugün |


1..

Bu Hafta |


1..

Bu Ay


1..
Türkiye Hem Güvenli Hem de Ticaret Çok Güzel
Türkiye Hem Güvenli Hem de Ticaret Çok Güzel
yazdir
paylas
yorumlar
yorum ekle
 
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Eklenme Tarihi : 2017-10-08 - 14:54 - Bu haberi 90 kisi okudu.


Afganistan'daki iç savaştan kaçarak ailesiyle Sinop'a yerleşen ve burada ülkesine özgü yemeklerin de yapıldığı bir restoran açan Afgan iş adamı Beşir İbrahimi, Türkiye'de iş yapmaktan ve yaşamaktan mutlu.

Ülkesinde de işletmecilik yapan evli ve iki çocuk babası Beşir İbrahimi, yaklaşık 2 yıl önce Afganistandaki iç savaştan kaçarak Sinop'a yerleşti.

Bir süre sonra ülkesindeki işlerini tamamen bırakarak Sinop'ta ülkesine özgü yemeklerin de yapıldığı restoran açan İbrahimi, 9 ve 11 yaşlarındaki iki çocuğunu da burada okula gönderdi.

İbrahimi yaptığı açıklamada, Türkiye'ye kardeş ve dost bir ülke gözüyle baktıklarını söyledi.

İbrahimi, "Türkiye son yıllarda milyonlarca mazlum insana ev sahipliği yaptı. Türkiye, bölgedeki problemsiz bir ülke. Eşim ve çocuklarımla Sinop'ta kendimizi güvende hissediyoruz. Afganistan'da savaş var. Türkiye hem güvenli hem de ticaret çok güzel. Komşularımız ve esnaf arkadaşlarımız burada bize çok yardımcı oluyor." dedi.

Türkiye'yi çok sevdikleri için ticari faaliyetlerini burada sürdürmek istediklerini dile getiren İbrahimi, "Ülkemizi savaş nedeniyle geride bırakırken Türkiye'yi tercih etmemizde iki önemli etken oldu. Birincisi Türkiye kardeş ve dost bir ülke. Burada olmayı çok seviyoruz. İkincisi Türkiye'de problem yok. Ticaret çok güzel. Onun için buraya geldik ve ailemizle yerleştik. Türk vatandaşı olmak istiyoruz. İnşallah bu da gerçekleşir." ifadelerini kullandı.

"Afgan yemeklerini tattırmak istiyoruz"

İbrahimi, açtıkları restoranda Türk yemeklerinin yanı sıra Afgan yemekleri de yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Sinop çok güzel bir şehir. İnsanları da çok güzel. Esnaf arkadaşlarımız bana, 'Bir şeye ihtiyacın var mı?' diye her gün soruyor. Türk ve Afgan kültürü birbirine zaten çok benziyor. İnsanlar sıcakkanlı. Restoranda Özbek pilavı, Afgan kebabı gibi ülkemize özgü yemekleri de yapıyoruz. Türk vatandaşlarımıza Afgan yemeklerini tattırmak istiyoruz. Daha fazla çeşit yemek yaparak insanlara sunmayı istiyoruz."

"Beşir bey çok dürüst ve işini çok güzel yapıyor"

Sinop Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yüksel de Beşir İbrahimi'nin imkanlarıyla Sinop'ta esnaflık yapmaya gayret gösterdiğini dile getirdi.

Kendilerinin de İbrahimi'ye destek olduklarını belirten Yüksel, "Beşir bey çok dürüst ve işini çok güzel yapıyor. Böyle insanların ülkemize gelmesini tabi ki isteriz. Başka yerlerden beklenti içine girmiyor, kendi çabalıyor. İyi bir mekan açtı, yemekleri de çok güzel. İnşallah başarılı olur." değerlendirmesinde bulundu.Kaynak: Boyabat Rehberi Google

Ziyaretçi Yorumlari

  • Bu Habere Henüz Yorum Eklenmemis.
yorum ekle
Isminiz
:
E-Mailiniz
:
Yorumunuz ()
:
Güvenlik kodu
:
60698
Güvenlik kodu giriniz
: